Gorsza jakosc odbioru ( w porownaniu do pasma FM) i brak rozeznania w programach radiowych powoduje, ze posiadacze radioodbiornikow domowych niezbyt czesto lub wcale nie korzystaja z zakresu fal krotkich. A na tych wlasnie czestotliwosciach nadaje audycje w jezyku polskim ponad 12 rozglosni miedzynarodowych. Glownym tematem serwisow sa przewaznie wiadomosci, ale u wiekszosci z nich tematyka programow jest bardzo urozmaicona ( sport, technika, muzyka, nauka jezykow obcych). Wiekszosc odbiornikow radiowych posiada ferrytowe anteny kierunkowe, ale bardzo dobry odbior na falach krotkich zapewnia dopiero zewnetrzna antena typu "Long Wire" (tj. "Dlugi Drut"), czyli kilkanascie metrow drutu lub kabelka zawieszonego za oknem, na zewnatrz budynku, ktorego jeden z koncow nalezy wlozyc do gniazda antenowego odbiornika, jezeli takowy posiada. W sprzedazy sa rowniez aktywne anteny odbiorcze znanych firm ( np: Sony), ale sa one stosunkowo drogie.

Wszystkim krotkofalowym stacjom radiowym mozna wysylac potwierdzenia slyszalnosci. W zamian otrzymujemy od nich tzw." KARTY QSL", inne upominki zwiazane tematycznie z rozglosnia ( breloczki, naklejki, dlugopisy, plyty kompaktowe, itp.), lub tez pisemne informacje o programie i radiu. Potwierdzenie slyszalnosci mozna wyslac dowolnym sposobem: zwyklym listem, faksem, e-mailem, itd. Nalezy wymienic kilka sluchanych przez siebie programow, bo jeden nasluch nie wystarcza, a jest to warunkiem otrzymania odpowiedzi. Potwierdzenie powinno zawierac nastepujace dane: date i godzine nasluchu, krotkie streszczenie programu ( jedna z podanych informacji, nazwisko spikera) i najwazniejsza informacje - ocene slyszalnosci. Ocena ta mozna opisac slowami np: odsluch zly, zaniki sygnalu, nakladanie sie sygnalow stacji na siebie. Jednak poprawna i w pelni profesjonalna ocene podaje sie w tzw. kodzie SINPO.

Kod SINPO to 5 cyfr oznaczajacych kolejno w skali pieciostopniowej:

S - Signal       - Sile sygnalu
                 5 - b. duża   4 - duża     3 - średnia      2 - mała   1 - b. mała

I - Interference - Zaklocenia od innych stacji
                 5 - brak      4 - lekkie   3 - średnie      2 - silne   1 - b. silne

N - Noise        - Zaklocenia atmosferyczne ( tj. szumy, trzaski)
                 5 - brak      4 - lekkie   3 - średnie      2 - silne   1 - b. silne

P - Propagation  -  Zaniki sygnalu
                 5 - brak      4 - lekkie   3 - średnie      2 - silne   1 - b. silne

O - Ocena ogólna
                 5 - b. dobra  4 - dobra    3 - dostateczna  2 - mierna  1 - nie do odsłuchu
Przyklad: radio Deutsche Welle
             1999.08.15   godzina: 18.50   czestotliwosc: 5965 kHz
             Podana informacja: oszczednosci w budzecie radia.
             Ocena w  kodzie SINPO :  5 4 3 5 5
Raporty zawierajace powyzsze informacje wysylamy do radiostacji pamietajac o wlasnym adresie domowym i zamieszczeniu uwagi -" Prosze o potwierdzenie nasluchu karta QSL ", gdyz niektore stacje nie odpowiadaja na list bez zamieszczenia przez nadawce takiego sformulowania.

Ponizej zamieszczamy kolekcje KART QSL krotkofalowych stacji radiowych .

argent
austral
austria
austriabmp
bang
bbvanuatu
botswana
brasil
brasil1
brasil2
bulgaria
china
costa
dw
egipt
ekwador-bmp
ekwador
fiji
guam
irlandia
japan
kfbs
khmer
korea
monte
palest
peru
taszk
venez
viet
all
all1